witamina d3
Katarzyna Michalska

Katarzyna Michalska

Witamina D3 – co musisz o niej wiedzieć?

Witamina D3 to jeden z tych składników, od których zależy prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Niedobór tej witaminy może prowadzić do wielu schorzeń, dlatego tak ważne jest odpowiednie skomponowanie diety oraz dostarczanie swojemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Poniżej przedstawiamy wszystkie fakty, które powinieneś o niej wiedzieć!

Witamina D3 - czym właściwie jest?

biotyna - informacje

Witamina D3 to związek chemiczny, który występuje w dwóch formach: D2 oraz D3. Pierwsza forma obecna jest w roślinach (szczególnie warzywach), druga w produktach pochodzenia zwierzęcego. I to właśnie ta druga ma ogromny wpływ na nasze ciało. Jej obecność jest niezbędna, bo wpływa znacząco na działanie fizjologiczne naszego organizmu! Oddziałuje także na gospodarkę wapniowo-fosforanową a to oznacza… prawidłową strukturę kości!


Witamina D3 powstaje w organizmie człowieka wtedy, gdy skóra wystawiona jest na działanie promieni UV. Nie mniej jednak należy ją także dostarczać wraz z pokarmem. Produkty bogate w witaminę D3 to sery, mleko, drożdże, żółtka jajek oraz wątróbka. Jej duże ilości znajdziemy także w mięsie niektórych ryb, tranie oraz niektórych gatunkach grzybów.

Na co wpływa witamina D3?


Witamina D3 odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu układu kostnego niemowląt, bo w okresie rozwojowym wpływa na prawidłowy wzrost kości i zębów. To właśnie dlatego jej suplementacja jest tak bardzo istotna, szczególnie w zimie, gdy słońca jest niewiele. Poziom witaminy D3 ma także znaczenie jeśli chodzi o nasz sen czy przebieg ciąży u kobiet. Chroni przed bakteriami i wirusami oraz powstawaniem komórek nowotworowych. Właściwości witaminy D stymulują także zdolność wątroby do jej regeneracji.

Czym skutkuje niedobór witaminy D3?


Niedobór witaminy D3 jest bardzo niebezpieczny i może prowadzić do ciężkich chorób. U dzieci są to krzywica, zmniejszenie masy kostnej oraz zaburzenia w obrębie ich mineralizacji. U dorosłych objawy niedoboru witaminy D mogą objawiać się silnymi bólami kostnymi oraz prowadzić do osteoporozy i osteomalacji. Jeśli cierpisz na niedobory tej witaminy to nawet pozornie niegroźny upadek może skutkować u Ciebie złamaniem kości lub powstaniem zwyrodnienia w jej obrębie! Brak odpowiedniej normy tego składnika w organizmie to także gwarancja złego funkcjonowania układu nerwowego i mięśniowego oraz problemy w obrębie skóry. Mamy wymieniać dalej? Spadek odporności, bezsenność, zmęczenie po ćwiczeniach fizycznych, zaburzenia koncentracji… to wszystko skutek braku tej niepozornej witaminy!

Jesteś osobą, która szuka motywacyjnych treści, lubi brać udział w wyzwaniach i dyskutować, o tym, co ją interesuje? Dołącz do naszej grupy na Facebooku i śledź nas na Instagramie oraz Facebooku! Codzienna porcja wiedzy skutecznie zmotywuje Cię do działania!

Udostępnij Post

Share on facebook
Share on twitter
Share on google
Share on linkedin
Share on pinterest

Aktualności w
Social Mediach

Aktywuj Umysł

SPAL TŁUSZCZ

Najpopularniejsze

Subskrybuj i bądź na bieżąco z nowościami

Zero spamu!

Tylko najważniejsze informacje o nowych produktach oraz specjalne promocje.

Obserwuj Nas