2
MATEUSZ PAWLIKOWSKI

MATEUSZ PAWLIKOWSKI

Witamina B6 (Pirydoksyna)

Rola witamin w codziennej diecie jest niepodważalnie istotna. Choć wszystkie witaminy są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, to nie można ukrywać, że część z nich jest ściśle związana z pracą poszczególnych układów.

Za przykład mogą posłużyć składniki określanych mianem witamin z grupy B. To związki wykazujące niezwykle istotny wpływ na stan i funkcjonowanie systemu nerwowego. Wielokrotnie są polecane dla osób szczególnie narażonych na stres i długotrwałe zmęczenie psychofizyczne, które w pierwszej kolejności wiąże się z nadmiernym obciążeniem ośrodkowego układu nerwowego. Pośród tych witamin warto zatrzymać się przy związku określanym symbolem B6, który jest często rekomendowany przez specjalistów dla przeciwdziałania wyżej wymienionym nieprawidłowościom.

Co nazywamy witaminą B6?

 

To zbiorcza nazwa dla kilku związków chemicznych m.in. pirydoksyny, pirydoksalu, pirydoksyaminy oraz ich estrów występujących w połączeniu z kwasem fosforanowym. Sama witamina zaliczana jest do grona składników rozpuszczalnych w wodzie. To także jeden z bezwarunkowych komponentów zdrowej diety i zróżnicowanego odżywiania się, który należy dostarczać wraz z pożywieniem. Witamina B6 odgrywa niezwykle istotną rolę dla zachowania optymalnego stanu zdrowia na wielu płaszczyznach, a jej niedobory okazują się naprawdę niekorzystne.

Naturalne źródła witaminy B6 w pożywieniu

 

Specjaliści wskazują, że ilość witaminy B6 do spożycia w ciągu dnia  (RDA) wynosi około 1,4 mg dla dorosłych kobiet i mniej więcej 1,8 mg u mężczyzn. Związek ten stanowi powszechnie występujący składnik w wielu produktach spożywczych, dlatego w pierwszej kolejności warto zadbać o zróżnicowane odżywianie się i skupić się na utrzymaniu dobowego zapotrzebowania z naturalnych źródeł.

ProduktZawartość w 100 g
Otręby pszennePowyżej 1 mg
Kasza gryczana0,67 mg
Mięso  indyka0,28 – 0,59 mg
Mięso kurczaka0,31 – 0,55 mg
Czerwona papryka0,45 mg

 

Nie zapominajmy jednak, że powyższe wartości nie odzwierciedlają faktycznej ilości, jaka zostaje przyswojona przez organizm! Znaczna część witamin i innych składników aktywnych ulega stracie podczas trawienia, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie profilaktycznej suplementacji. Dzięki niej pojawia się szansa na zminimalizowanie ryzyka niepotrzebnych i niekorzystnych niedoborów.

Następstwa niedoboru witaminy B6

 

  • Problemy ze snem i utrzymaniem odpowiedniego nastroju

  • Niekorzystny wzrost metabolitów tryptofanu w obrębie mózgu

  • Zaburzenie prawidłowego metabolizmu homocysteiny i wzrost niekorzystnego oddziaływania stresu oksydacyjnego

  • Problemy o podłożu neurologicznym (m.in. ograniczenie syntezy GABA – neurotransmitera regulującego pracę systemu nerwowego)

  • Problemy natury dermatologicznej (np. zajady, stany zapalne języka i jamy ustnej, egzemy skórne)

Jak działa witamina B6 i kto powinien ją stosować?

 

Witamina B6 to przede wszystkim składnik, którego właściwości skupiają się na zachowaniu prawidłowego funkcjonowania systemu nerwowego i związanych z nim czynności. Pirydoksyna niejednokrotnie występuje w lekach i suplementach zawierających w składzie magnez. Połączenie tych komponentów daje nad wyraz dobre efekty w dla normalizacji pracy ośrodkowego układu nerwowego (OUN), a także pozwala zaadaptować organizm do wzmożonej aktywności psychofizycznej.

Zachowanie właściwych czynności psychologicznych

 

Jedną z najważniejszych właściwości witaminy B6 jest realny udział w syntezie wielu istotnych neuroprzekaźników. Dopamina, GABA, noradrenalina czy serotonina determinują możliwości ludzkiego układu nerwowego na poziomie czynności kognitywnych (tj. poznawczych), które mogą być ograniczone lub zaburzone przez wiele rozmaitych czynników (np. podeszły wiek, nadmierny stres, niewielką ilość snu lub bezsenność). Wymienione neurotransmitery odpowiadają z kolei za takie czynności jak np. zapamiętywanie, skupienie, logiczne myślenie czy popularną w dzisiejszych czasach wielozadaniowość (tzw. multitasking).

Warto też dodać, że neurotransmitery zapewniają właściwy poziom energii i motywacji do pracy, a wspomniana GABA ułatwia ochronę przed nadmiernym przeciążeniem zaangażowanego systemu nerwowego pozwalając m.in. na łatwiejsze zasypianie. Właściwości te idealnie sprawdzą się w wolnych zawodach z branży IT (np. u grafików, projektantów, copywriterów, programistów czy webmasterów), u pracowników korporacyjnych czy seniorów mających wyraźne obniżenie zdolności poznawczych z powodu postępującego starzenia się.

Ochrona systemu nerwowego i wsparcie dla odporności

 

Neuroprotekcyjne właściwości witaminy B6 można zaobserwować w kilku aspektach. Pierwszym z nich jest wcześniej opisany udział w procesach neurotransmisyjnych, które umożliwiają zachowanie właściwego przepływu informacji nerwowych i realną ochronę przed stanami nadmiernego przeładowania dostarczanymi bodźcami.

Drugim i równie istotnym jest bezpośrednie oddziaływanie na poziom homocysteiny – aminokwasu stanowiącego jedną z głównych przyczyn niebezpiecznego stresu oksydacyjnego, który wraz ze współtowarzyszącymi mu wolnymi rodnikami tlenowymi zwiększa ryzyko postępującej destrukcji tkanki nerwowej. Co więcej, nadmierna zawartość homocysteiny zwiększa szansę na ograniczenie produkcji wspomnianej już dopaminy oraz sprzyja odkładaniu się neurotoksycznego beta-amyloidu, który wielokrotnie jest postrzegany jako jedna z domniemanych przyczyn chorób neurodegeneracyjnych.

Właściwe samopoczucie i dobry nastrój

 

Oddziaływanie witaminy B6 na neurotransmitery pozwala też na stabilizację kondycji mentalnej. Zachowanie odpowiedniego poziomu GABA i serotoniny okazuje się mieć korzystny wpływ na okiełznanie nadmiernych emocji oraz ograniczenie przesadnego reagowania na stresujące zdarzenia (np. w trakcie realizacji ważnego projektu z odczuwaną presją krótkiego terminu). Wspomniane neuroprzekaźniki wraz z witaminą B6 (będącą kofaktorem w procesie ich produkcji) mogą pozytywnie wpływać na zmobilizowanie się do pracy, przeciwdziałać uczuciu apatii i zrezygnowania oraz ułatwić zachowanie przysłowiowej „zimnej krwi” w sytuacji poczucia zagrożenia.

Inne korzystne właściwości witaminy B6

 

  • Wykazuje pozytywny wpływ na regulowanie aktywności hormonalnej

  • Wspomaga prawidłową produkcję krwinek czerwonych (erytrocytów)

  • Pozwala na zachowanie odpowiedniego metabolizmu białek i glikogenu

Dlaczego witamina B6 znalazła się w składzie produktu Labosal Active Mind?

 

Skoro witaminy stanowią nierozerwalny element zbilansowanej diety, to nie mogło ich również zabraknąć w składzie preparatu marki Labosal! Obecność witaminy B6 w suplemencie Active Mind jest nie tylko wsparciem dla zachowania zróżnicowanego odżywiania się, ale i sposobem na optymalizację pracy systemu nerwowego w okresie zwiększonej aktywności. Realne oddziaływanie na neuroprzekaźnictwo, aktualne samopoczucie i ochronę tkanki nerwowej sprawia, że witamina B6 jednakowo wspomoże osoby narażone na stres i utrzymujące się zmęczenie psychofizyczne oraz osoby w podeszłym wieku. Zaproponowana przez producenta dawka pirydoksyny pozwoli na pokrycie dziennego zapotrzebowania i ułatwi funkcjonowanie na wysokich obrotach. Wybieraj mądrze i z głową – najlepiej z Active Mind!

Jeśli szukasz skutecznego wsparcia w poprawieniu koncentracji sięgnij po Active Mind. 

Active Mind na koncentrację

Udostępnij Post

Share on facebook
Share on twitter
Share on google
Share on linkedin
Share on pinterest

Aktualności w
Social Mediach

Aktywuj Umysł

SPAL TŁUSZCZ

Najpopularniejsze

Subskrybuj i bądź na bieżąco z nowościami

Zero spamu!

Tylko najważniejsze informacje o nowych produktach oraz specjalne promocje.

Obserwuj Nas