MATEUSZ PAWLIKOWSKI

MATEUSZ PAWLIKOWSKI

Wąkrota Azjatycka (Gotu Kola)

Popularność składników adapt ogennych na przestrzeni ostatniej dekady gw ałtownie wzrosła. Chyba każdymiał okazję choć raz napotkać na takie nazwy jak ashwagandha, cytryniec, różeniec górski czy niezwykle dobrze znanego żeń-szenia. Do tego grona z pewnością należy dodać roślinę nazywaną wąkrotą azjatycką, która okazuje się mieć równie pozytywne zastosowanie w kontekście wsparcia systemu nerwowego oraz ogólnej pracy organizmu w trakcie wzmożonej aktywności psychofizycznej.

Czym jest wąkrota azjatycka?

 

Wąkrota azjatycka (Centella asiatica) jest kolejną leczniczą rośliną, której długa historia ma swoje podłoże w naturalnej medycynie ajurwedyjskiej. Jej nazwa w dość bezpośredni sposób zdradza miejsce występowania. Wąkrota w głównej mierze rośnie na całej powierzchni środkowej części Azji, przy czym w pierwszej kolejności wymienia się tereny Chin, Indii i Indonezji. Oprócz tego roślina może występować na terenie Afryki, Australii oraz większości wysp na obszarze południowego Pacyfiku. Wąkrota azjatycka niejednokrotnie figuruje pod innymi nazwami, jak np. gotu kola, dziw wodny, ziele pamięci, Jal brahmi czy tygrysia trawa.

Gotu kola była postrzegana przez ówczesnych uczonych  i lekarzy jako roślina, która może okazać się prawdziwym sposobem na zachowanie pożądanej przez człowieka witalności. Wielokrotnie była polecana przez starszyznę jako środek odmładzający, poprawiający pamięć oraz pozwalający zachować zdrowy rozum i klarowne myśli. Od tamtej pory minęło sporo czasu, a obecne realia pokazują, że gotu kola już wtedy znajdowała zastosowanie w przypadkach obniżonej sprawności systemu nerwowego i mózgu. Dziś adaptogenny charakter wąkroty został wykorzystany w suplementach diety, a ogrom nagromadzonych w niej składników można traktować jako wytłumaczenie decyzji wielu popularnych producentów.

Składniki znajdujące się w ekstrakcie z gotu kola

 

 • Alkaloidy
 • Glikozydy
 • Flawonoidy
 • Triterpenoidy (saponiny)
 • Witaminy (m.in. A, C, E),
 • Naturalne garbniki (taniny)
 • Nienasycone kwasy tłuszczowej
 • Fitosterole (kampe-, sito- i sigmasterol),
 • Wolne aminokwasy (m.in. alanina, kwas glutmainowy, trenonina),
 •  

Przekonaj się o działaniu i zastosowaniu wąkroty

 

Bogaty skład wąkroty i setki lat historii nie pozwalają zaprzeczyć, że gotu kola stanowi naturalny i słuszny składnik suplementów diety dla wzmocnienia organizmu. Okazuje się, że jej szerokie spektrum oddziaływania w ustroju pozwala na kompleksowe wsparcie układu nerwowego. Zwłaszcza dzisiaj, kiedy pęd życia i nadmierna ilość stresu wystawiają go na prawdziwą próbę.

Wpływ na pamięć i koncentrację

 

Jednym z najczęściej wspominanych właściwości ekstraktu gotu kola jest oddziaływanie na procesy zapamiętywania i skupienia. Efekt ten jest szczególnie istotny dla osób potrzebujących w swojej pracy  dużej koncentracji oraz zapamiętania znacznej ilości informacji np. pracownicy branży IT, studenci i wykładowcy, bankierzy, pracownicy administracyjni. Ponadto, problemy z pamięcią i koncentracją stanowią częste następstwo postępującego procesu starzenia się organizmu, co jest częstą przypadłość przedstawicieli starszego pokolenia.

Działanie wąkroty na wspomniane funkcje organizmu wiążą się z dość kompleksowym oddziaływaniem na ustrój człowieka. Po pierwsze, gotu kola sprzyja uwalnianiu protein BDNF i NGDF, które odpowiadają za powstawanie nowych neuronów i komórek mózgowych. Po drugie, ekstrakt rośliny i zawarte w nim składniki mogą mieć pozytywny wpływ na polepszenie komunikacji pomiędzy wspomnianymi neuronami, co sprzyja przesyłaniu informacji nerwowych. Warto też wspomnieć, że regularne stosowanie ekstraktu z liści i ziela wąkroty azjatyckiej może okazać się pomocne dla wzrostu ogólnej zawartości acetylocholiny – jednego z fundamentalnych neuroprzekaźników odpowiedzialnych za procesy uczenia się czy zapamiętywania.

Pokonaj nadmierny stres i kiepskie samopoczucie

 

Uspokajający i relaksacyjny charakter gotu kola należy wiązać z występowaniem w roślinie wcześniej wymienionych glikozydów. Składniki jak bramozyd i braminozyd mogą okazać się wartościowym wsparciem dla regulacji odpowiedniego poziomu kortykosteronu – związku, który podobnie jak kortyzol jest hormonem oddziałującym na odczuwany przez nas stres. Co równie istotne, triterpenoidy i azjakozydy zawarte w wyciągu z wąkroty mogą mieć zastosowanie w łagodzeniu stanów nadmiernego lęku.

Wzrost potencjału adaptogennego ustroju

 

Kolejny raz warto podkreślić, że tygrysia trawa jest składnikiem adaptogennym, który można postawić na równi z innymi popularnymi składnikami (np. bakopą dorbnolistną czy różeńcem górskim). Gotu kola i wspomniane już wcześniej triterpenoidy wraz z pozostałymi komponentami sprzyjają ograniczeniu ruchów mimowolnych, wyciszeniu oraz znacznemu przeciwdziałaniu aktywności spontanicznej. Nadmiernie pobudzony układ nerwowy to jednak problem wielu grup społecznych  – oprócz wcześniej przytoczonych przykładów warto też wspomnieć m.in. o sportowcach (związanych z dyscyplinami typowo fizycznymi), e-gamerach czy osobach pracujących w trybie zmianowym (np. pracownicy magazynów i dużych fabryk, ochroniarze, zawodowi kierowcy).

Właściwości neuroprotekcyjne

 

Ostatnim i równie istotnym pozytywem, który wynika z regularnej suplementacji ekstraktem gotu kola, jest oddziaływanie na procesy tworzenia nowych komórek systemu nerwowego. Kolejny raz warto powołać się tutaj na zawarte w roślinie związki triterpenowe, które oddziałują na wspomniane wcześniej białkowe czynniki odżywcze neuronów. Wzrost ich zawartości stwarza dogodne warunki do powstawania nowych neuronów, czego następstwem jest zwiększenie całkowitej liczby połączeń. Proces ten fachowo określany neuroplastycznością mózgowia jest szczególnie istotny w przypadku niektórych chorób neurodegeneracyjnych, które są popularnym problemem wśród osób starszych. Można więc przyjąć, że wyciąg z wąkroty znajdzie zastosowanie jako bezpieczne i naturalne wsparcie u społeczności seniorskiej.

Inne przeznaczenie gotu kola

 

 • Pomoc w detoksykacji i oczyszczaniu ustroju
 • Oddziaływanie na stan i funkcjonowanie systemu krążenia
 • Pomoc w zachowaniu zdrowej skóry i stymulacja leczenia ran
 • Łagodzenie dolegliwości żołądkowych (np. biegunki, niestrawność)
 • Właściwości przeciwzapalne i ograniczenie niektórych dolegliwości bólowych

Jeśli szukasz skutecznego wsparcia w poprawieniu koncentracji sięgnij po Active Mind. 

 

Dlaczego wąkrota azjatycka znalazła się w składzie produktu Labosal Active Mind?

Składniki adaptogenne są naturalnym sposobem dla wzmocnienia potencjału i pracysystemu nerwowego, zwłaszcza w okresie wzmożonej aktywności umysłowej czy dużego stresu. Obecność wąkroty azjatyckiej w preparacie Active Mind jest w pełni uzasadniona. Gotu kola dzięki wyraźnemu oddziaływaniu na prawidłowy stan i funkcjonowanie układu nerwowego idealnie uzupełnia prokognitywne i nootropowe właściwości pozostałych komponentów. Co więcej, wąkrota w bezpieczny sposób pozwala stymulować pracę mózgu i zapewnić mu odpowiednie wsparcie podczas intensywnego zmęczenia psychofizycznego. Wybieraj mądrze i z głową – najlepiej z Labosal Active Mind!

Active Mind na koncentrację

Udostępnij Post

Share on facebook
Share on twitter
Share on google
Share on linkedin
Share on pinterest

Aktualności w
Social Mediach

Aktywuj Umysł

SPAL TŁUSZCZ

Najpopularniejsze

Subskrybuj i bądź na bieżąco z nowościami

Zero spamu!

Tylko najważniejsze informacje o nowych produktach oraz specjalne promocje.

Obserwuj Nas