2
MATEUSZ PAWLIKOWSKI

MATEUSZ PAWLIKOWSKI

Różeniec Górski

Arktyczny, różany lub złoty korzeń to potoczne nazwy popularnego roślinnego składnika adaptogennego, który wspomaga odciążenie organizmu w sytuacjach stresowych i stanach intensywnego przeciążenia.

Problemy z pamięcią, kiepskie samopoczucie, niewielka ilość energii – to tylko część następstw dużego poziomu stresu oraz długotrwale utrzymującego się poczucia wyczerpania. Roślinne adaptogeny jak właśnie różeniec górski mogą posłużyć za wartościowy dodatek dla składników pobudzających (np. kofeiny) oraz witamin i minerałów (np. magnez, witamina B6) wspomagających pracę systemu nerwowego.

Czym jest różeniec górski?

 

Różeniec górski (Rhodiola roseai) jest rośliną, której naturalnym środowiskiem występowania jest północna i centralna część Azji oraz niektóre rejony Europy. Byliny różeńca rosną przede wszystkim w górskich regionach wspomnianych terenów, gdzie niska temperatura i skaliste otoczenie okazują się korzystne dla spokojnego rozwoju rośliny.

Już nasi przodkowie doceniali wartościowy wpływ różeńca górskiego dla zachowania właściwego funkcjonowania organizmu. W czasach starożytnych rhodiola znajdowała zastosowanie jako środek tonizujący i wzmacniający przy dużym poziomie zmęczenia, na terenach Wschodu postrzegano tę roślinę jako naturalny sposób dla ograniczenia starzenia i zachowania odporności. Po dziś dzień wyciąg z różanego korzenia jest wykorzystywany jako naturalny środek adaptogenny, który zawdzięcza swoje właściwości dużej liczbie nagromadzonych składników aktywnych.

To właśnie korzeń różeńca górskiego jest wykorzystywany do przygotowania ekstraktu, którego głównymi substancjami czynnymi są rozawiny i salidrozyd. Ich właściwości wspomagają pracę systemu nerwowego poprzez korzystny wpływ na m.in. poprawę nastroju, regulację poziomu neuroprzekaźników, ograniczenie zmęczenia czy przeciwdziałanie wolnym rodnikom tlenowym. Obecność dodatkowych składników sprzyja optymalizacji pracy organizmu i ułatwia zachowanie energii.

Pozostałe składniki aktywne zawarte w różeńcu górskim

 

  • Flawonoidy
  • Mono i triterpeny
  • Olejki eteryczne
  • Garbniki i glikozydy cyjanogenne
  • Kwasy organiczne (np. galusowy)
  •  

Jakie jest działanie i zastosowanie L-tyrozyny

 

Różany korzeń od wielu lat znajduje zastosowanie jako roślinny środek adaptogenny, którego zadaniem jest optymalizacja warunków i trybu pracy organizmu wobec intensywnego działania bodźców. Nadmierny stres i pęd codziennego życia mogą dać się naprawdę we znaki, co odbije się na funkcjonowaniu sfery psychologicznej i poznawczej. Różeniec górski dzięki licznym składnikom aktywnym może wspomagać normalizację występujących nieprawidłowości i ułatwić zachowanie odpowiedniej dozy witalności.

Poznaj właściwości i zastosowanie różeńca górskiego

 

Do najważniejszych właściwości L-tyrozyny jest jej wyraźny udział w procesie naturalnej produkcji dopaminy – niesłychanie istotnego neuroprzekaźnika, który determinuje m.in. zachowanie odpowiedniej pracy systemu nerwowego, stymulację wydzielania niektórych hormonów przysadki mózgowej, regulację odpowiedniej pracy mięśniowej. Warto też wspomnieć o dopaminie w kontekście napędu psychomotorycznego, który jest związany z temperamentem i spontanicznością człowieka do wykonywania wszelkich czynności.

Niedobory dopaminy są zazwyczaj kojarzone z wieloma poważnymi chorobami o podłożu neurologicznym. Za dobry przykład może posłużyć popularna choroba Parkinsona, która (w wielkim skrócie) przyczynia się do wyraźnego i postępującego upośledzenia zdolności ruchowych człowieka. Profilaktyczna i systematyczna suplementacja L-tyrozynąmoże zapobiec przed niebezpiecznymi i niepożądanymi niedoborami dopaminy.

Pozytywny wpływ na poziom neuroprzekaźników

 

Substancje czynne zawarte w ekstrakcie z korzenia różeńca górskiego okazują się wartościowym wsparciem dla utrzymania właściwego stężenia neurotransmiterów. Okazuje się, że wspomniane wcześniej rozawina i salidrozydy wykazują korzystne oddziaływanie dla ograniczenie rozkładu katecholamin jak np. dopaminy, serotoniny czy noradrenaliny. Ponadto wyciąg z różeńca może mieć pozytywny wpływ dla zwiększenia efektywności przenikania neuroprzekaźników. Ketcholaminy warunkują prawidłowość funkcjonowania mózgu oraz zapewniają właściwe przekazywanie sygnału pomiędzy neuronami.

Poprawa psychofizycznej adaptacji organizmu

 

Optymalny poziom neurotransmiterów przekłada się na prawidłową pracę organizmu w codziennym życiu. Prawidłowe stężenie dopaminy i serotoniny ma istotne znaczenie dla percepcji, skupienia czy myślenia analitycznego. Ekstrakt z różeńca górskiego znajdzie zastosowanie w przypadku dużego zaangażowania układu nerwowego np. intensywnej pracy biurowej czy nauki. Dlatego rozawiny i salidrozydy mogą posłużyć za uzupełnienie innych składników adaptogennych m.in. ashwagandhy, gotu kola czy bakopy drobnolistnej.

Pozytywne właściwości składników czynnych zawartych w wyciągu ze złotego korzenia będą równie korzystne dla osób o zwiększonym poziomie aktywności fizycznej. Sportowcy, osoby pracujące w systemie zmianowym czy seniorzy mogą zastosować ekstrakt z różeńca górskiego jako naturalny sposób ograniczenia narastającego zmęczenia. Roślina od wielu lat jest postrzegana w roli komponentu wspomagającego utrzymanie odpowiedniego poziomu witalności, a także ułatwiający funkcjonowanie przy zwiększającym się poczuciu znużenia.

Korzystne oddziaływanie na samopoczucie i nastrój

 

Wyczerpująca aktywność psychofizyczna w połączeniu z długotrwałym stresem sprzyja ograniczonemu stężeniu wspomnianych wcześniej neuroprzekaźników. Zbyt niski poziom dopaminy i serotoniny w znaczącym stopniu przekłada się na pogorszenie nastroju, który może doprowadzić m.in. do problemów ze snem, zwiększoną drażliwością czy obniżonym samopoczuciem. Nieprawidłowości układu nerwowego na poziomie neurotransmisji mogą stanowić jeden z czynników ryzyka rozwoju depresji. Oddziaływanie rozawin i salidrozydów zawartych w ekstrakcie z korzenia różeńca górskiego mogą okazać się wartościowe dla neutralizacji poczucia lęku, wzrostu motywacji oraz zapewnienia optymalnej dozy energii dla codziennego funkcjonowania.

Pozostałe właściwości ekstraktu z różeńca górskiego

 

  • Wspomaga zwalczanie wolnych rodników tlenowych

  • Może ułatwić ograniczenie niekorzystnego oddziaływania stresu oksydacyjnego

  • Może przyczynić się do zachowania właściwej pracy i stanu serca

  • Zwiększa ochronę mięśnia sercowego i minimalizuje ryzyko wystąpienia stanu zawałowego

Dlaczego różeniec górski znalazł się w składzie produktu Labosal Active Mind?

Obecność ekstraktu z różeńca górskiego w suplemencie Active Mind pozwala na spotęgowanie proadaptacyjnego charakteru produktu oraz zapewnienie optymalnego wsparcia dla prawidłowego funkcjonowania systemu  nerwowego. Rozawiny, salidrozyd i inne składniki aktywne znajdujące się w wyciągu z korzenia rośliny sprzyjają utrzymaniu właściwego samopoczucia, wspomagają pracę pamięci oraz mogą przyczynić się do redukcji następstw długotrwałego oddziaływania stresu. Ekstrakt z różeńca górskiego preparatu od firmy Labosal może korzystnie oddziaływać na kondycję psychofizyczną oraz ułatwić radzenie sobie z dużym poziomem zmęczenia. Dzięki roślinnym adaptogenom możesz zachować niezbędne skupienie i wytrzymałość przy równoczesnym braku nadmiernego i niekomfortowego uczucia pobudzenia. Wybieraj mądrze i z głową – najlepiej z Active Mind!

Jeśli szukasz skutecznego wsparcia w poprawieniu koncentracji sięgnij po Active Mind. 

Active Mind na koncentrację

Udostępnij Post

Share on facebook
Share on twitter
Share on google
Share on linkedin
Share on pinterest

Aktualności w
Social Mediach

Aktywuj Umysł

SPAL TŁUSZCZ

Najpopularniejsze

Subskrybuj i bądź na bieżąco z nowościami

Zero spamu!

Tylko najważniejsze informacje o nowych produktach oraz specjalne promocje.

Obserwuj Nas