niedobór witamin - jak się objawia?
Katarzyna Michalska

Katarzyna Michalska

Niedobór witamin – jak się objawia?

Niedobór witamin czyli awitaminoza to schorzenie, w którym występuje całkowity brak lub nasilony niedobór którejś z witaminy. Witaminy to składniki niezbędne do funkcjonowania całego organizmu, dlatego niedobór witamin może być bardzo groźny i wiąże się z występowaniem charakterystycznych objawów.

Niedobór witamin - rodzaje

niedobór witamin

Awitaminoza może występować jako choroba pierwotna lub wtórna. Pierwotna awitaminoza to ta, do której dochodzi, gdy w organizmie jest ograniczona podaż witaminy. Wtórny niedobór witamin jest wtedy, gdy podaż witaminy jest prawidłowa, ale na skutek różnych chorób lub nieprawidłowego stylu życia (picie alkoholu, palenie papierosów) dochodzi do utraty określonych witamin lub nieprawidłowego ich wchłaniania czy też przyswajania.

Niedobór witamin może być bardzo trudny w zdiagnozowaniu. Bardzo często przy występowaniu różnych objawów klinicznych rozpoczyna się poszukiwanie określonych chorób, a zapomina się o tym, że mogą być one spowodowane niedoborem lub brakiem jakiejś witaminy.

W przypadku stwierdzenia w organizmie awitaminozy stosuje się suplementację doustną lub podawanie witaminy drogą mięśniową lub dożylną.

niedobór witamin - co dalej?

Niedobór witamin – objawy

Niedobór witamin ma objawy zależne od tego, jakiej witaminy brakuje naszemu organizmowi. Poniżej przyjrzymy się najbardziej popularnym niedoborom oraz ich skutkom.

 

WITAMINA A

Ta witamina występuje w produktach odzwierzęcych, a jako prowitaminę można ją znaleźć w niektórych roślinach. Jej brak w naszym organizmie może się objawiać tak zwaną kurzą ślepotą lub ślepotą zmierzchową. Może się pojawić zespół suchego oka, rogówki lub całej gałki ocznej. Odgrywa ona także ogromną rolę przy budowaniu odporności.

 

WITAMINA D

Jej brak jest bardzo nagłośniony w ostatnich latach i bardzo dobrze! Witamina D odpowiada za wzmocnienie naszych kości! Reguluje także ciśnienie krwi. Znajdziemy ją w serach, jajach oraz wątrobie, dlatego na jej brak nie będą narażone osoby stosujące dietę ketogeniczną. Brak witamin z  tej grupy objawia się rozdrażnieniem, spadkiem koncentracji i osłabieniem mięśni. Prowadzi też do niedokrwistości, przyspiesza starzenie się skóry pomimo jej prawidłowej pielęgnacji oraz oznacza gorsze gojenie ran i problemy z wysypianiem się.

niedobór witamin - witamina K

WITAMINA K

Ta niepozorna witamina odgrywa ogromną rolę w procesie krzepnięcia krwi. Jest ona też bardzo ważnym elementem w metabolizmie układu kostnego. Jej źródło to wątróbka, zielone warzywa, rośliny oraz pomidory i jaja – osoby zdrowo się odżywiające nie cierpią na jej brak. Objawia się zaburzeniami krzepliwości oraz tendencją do krwotoków wewnętrznych i zewnętrznych.


WITAMINA B2

Witamina B2 zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, oddechowego i wzroku. Odgrywa bardzo istotną rolę w budowie i regeneracji skóry. Jej brak objawia się zajadami oraz nadmiernym wypadaniem włosów. Można tego uniknąć spożywając mleko, mięso czy nabiał dlatego jej brak odczuwają prawie wszystkie osoby na diecie wegetariańskiej.

Braki witamin są bardzo groźne. Można ich uniknąć stosując zdrową dietę, uprawiając regularnie sport na świeżym powietrzu oraz wysypiając się.

Dołącz do naszej grupy na facebooku zrzeszającej osoby, którą lubią (i chcą!) o siebie zadbać! Obserwuj też nasz profil na Instagramie i fanpage Facebookowy! Znajdziesz tam mnóstwo inspiracji i ciekawostek dotyczących zdrowego trybu życia oraz pielęgnacji!

Udostępnij Post

Share on facebook
Share on twitter
Share on google
Share on linkedin
Share on pinterest

Aktualności w
Social Mediach

Aktywuj Umysł

SPAL TŁUSZCZ

Najpopularniejsze

Subskrybuj i bądź na bieżąco z nowościami

Zero spamu!

Tylko najważniejsze informacje o nowych produktach oraz specjalne promocje.

Obserwuj Nas