przyczyny problemów z zasypianiem
Katarzyna Michalska

Katarzyna Michalska

Najczęstsze przyczyny problemów z zasypianiem

Mówi się, że ilu ludzi, tyle problemów z zasypianiem. Fakt, jest to duży problem sporej części społeczeństwa. Kłopoty ze snem niosą ze sobą duże konsekwencje zdrowotne i dlatego należy im szybko zaradzić. Oczywiście – jedna czy dwie bezsenne noce to nie jest duży problem, ale przewlekłe kłopoty z zasypianiem to… zupełnie co innego i mogą mieć niepożądane skutki dla zdrowia. Podczas snu nasze ciało i umysł regenerują się, zachodzą też wtedy ważne procesy w gospodarce hormonalnej. Przedłużająca bezsenność negatywnie wpływa na psychikę i wprowadza organizm w stan ogólnego zmęczenia, ma także wpływ na pracę organów wewnętrznych.

Rodzaje problemów z zasypianiem

najczęstsze przyczyny problemów z zasypianiem

Szacuje się, że każdy człowiek przynajmniej raz podczas swojego życia miał problem z zaśnięciem. Wpływa na to wiele czynników – szybkie tempo życia, wieczne zmiany, stresująca praca, natłok terminów i projektów.


Klasyfikacja problemów z zasypianiem wygląda w taki sposób:

  1. Problemy z zasypianiem – najczęściej spowodowane są stresem i niezdrowym trybem życia. Mówimy o nich, gdy pomimo udania się do łóżka nie możemy zasnąć przez pół godziny od przyłożenia głowy do poduszki.
  2. Budzenie się w nocy – częste budzenie się w nocy zakłóca fazy snu i sprawia, że rano jesteśmy niewyspani mimo że teoretycznie przespaliśmy całą noc.
  3. Częste pobudki – najczęściej są związane z jakąś stresującą sytuacją czy lękami, które czekają nas następnego dnia. Powodują, że w ciągu dnia jesteśmy senni i nie funkcjonujemy tak dobrze jak wtedy, gdybyśmy przespali całą noc.
  4. Bezsenność – mówimy o niej, gdy problemy z zasypianiem czy częstym budzeniem się w nocy utrudniają nam lub uniemożliwiają odpoczynek czy regenerację.
przyczyny problemów z zasypianiem

Jakie są przyczyny problemów z zasypianiem?

 

Przyczyn problemów z zasypianiem jest wiele. Najczęściej wyróżniane to:

  1. nieprawidłowy styl życia, nie zachowywanie zasad prawidłowej higieny snu,
  2. stres i zmiany w życiu,
  3. genetyka,
  4. zaburzenia psychiczne,
  5. nadużywanie używek lub narkotyków.


Jak zapewne się domyślasz najczęstszą przyczyną problemów z zasypianiem jest przyczyna numer jeden, czyli niewłaściwy styl życia oraz nieprawidłowe nawyki związane ze snem. Trudnościom z zasypianiem sprzyja prowadzenie nieregularnego trybu życia, częste i długie drzemki w ciągu dnia, wypijanie sporej ilości napojów, które zawierają kofeinę (kawa, cola, energetyki, herbata), brak planu dnia, zjadanie obfitych posiłków tuż przed snem czy wypijanie dużej ilości alkoholu po południu lub wieczorem. 


Aby prawidłowo zasypiać należy uprawiać sport, bo nasz organizm potrzebuje wysiłku fizycznego, szczególnie na świeżym powietrzu. Może to być np. joga czy medytacja na łonie natury. Wieczorem zaleca się także, aby nie patrzeć w ekrany, bo pobudzają one mózg do działania – najlepiej wyciszyć się z książką czy na łonie natury. 

Jak radzić sobie w przypadku problemów z zasypianiem?

Jak radzić sobie w przypadku problemów z zasypianiem?

 

Przede wszystkim pamiętaj o optymalnych warunkach w sypialni – pokój, w którym śpisz powinien być wywietrzony oraz nawilżony. Powinna panować w nim także ciemność. Wyeliminuj wszelkie rozpraszacze – telewizory, radia, tykające głośno zegary. Traktuj łóżko jako miejsce przeznaczone do spania. Nie wykonuj na nim innych czynności – nie czytaj, nie rozwiązuj krzyżówek, nie jedz… Początkowo może wydawać Ci się to trudne, ale chodzi o to, by Twój mózg skojarzył, że łóżko to to miejsce, w którym śpisz. O uporządkowaniu trybu życia wspominaliśmy już wcześniej – zrób to dla swojego zdrowia. 

Jesteś osobą, która szuka motywacyjnych treści, lubi brać udział w wyzwaniach i dyskutować, o tym, co ją interesuje? Dołącz do naszej grupy na Facebooku i śledź nas na Instagramie! Codzienna porcja wiedzy skutecznie zmotywuje Cię do działania!

Udostępnij Post

Share on facebook
Share on twitter
Share on google
Share on linkedin
Share on pinterest

Aktualności w
Social Mediach

Aktywuj Umysł

SPAL TŁUSZCZ

Najpopularniejsze

Subskrybuj i bądź na bieżąco z nowościami

Zero spamu!

Tylko najważniejsze informacje o nowych produktach oraz specjalne promocje.

Obserwuj Nas