Projekt-bez-tytułu-36-1-1024x483
MATEUSZ PAWLIKOWSKI

MATEUSZ PAWLIKOWSKI

L-tyrozyna

Trudno zaprzeczyć, że aminokwasy są niezwykle istotnym elementem codziennej diety. Za najlepszy przykład może posłużyć fakt, że składniki wpisujące się do tego terminu można podzielić na dwie zasadnicze grupy – endogenne i egzogenne.

Obecny rynek suplementów diety pozwala na dostarczenie aminokwasów w rozmaitych formach. Sklepy internetowe oferują zakup preparatów z pojedynczymi komponentami (tzw. monopreparaty) oraz zaawansowane i wieloskładnikowe mieszanki. Istotną kwestią jest to, że aminokwasy stanowią też częsty dodatek do różnej gamy suplementów o zróżnicowanym przeznaczeniu. Podobnie jest z L-tyrozyną, która od wielu lat jest wykorzystywana jako jeden z elementów formuł ukierunkowanych na przeciwdziałanie zmęczeniu.

Co nazywamy L-tyrozyną?

 

L-tyrozyna jest powszechnie znanym związkiem chemicznym, który wchodzi w skład bogatej grupy dwudziestu aminokwasów proteogennych (białkowych). Endogenny charakter tego związku sprawia, że jest on w naturalny sposób produkowany w naszym organizmie. Głównym komponentem w procesie syntezy L-tyrozyny jest inny aminokwas (egzogenny), który nazywany jest fenyloalaniną. Aminokwas ten stanowi powszechny składnik naszej codziennej diety – występuje w dużej ilości w białku – dlatego niedobory fenyloalaniny (i co za tym idzie samej L-tyrozyny) stanowią niezwykle rzadkie przypadki, które są zazwyczaj obserwowane w stanach skrajnego niedożywienia i długiej głodówki.

Niestety ilość L-tyrozyny produkowana na drodze endogennej syntezy wielokrotnie okazuje się niewystarczająca dla utrzymania jej optymalnego działania i wywołania pożądanych efektów w ludzkim ustroju. Stany nadmiernego stresu i napięcia systemu nerwowego często wymagają dodatkowej suplementacji L-tyrozyną, która jest dobrze znana ze swoich właściwości wzmacniających. Warto też zadbać o codzienną dietę i wzbogacić ją o niektóre produkty, które charakteryzują się dość dużą zawartością tego aminokwasu.

Naturalne źródła L-tyrozyny w codziennej diecie

 

  • Ser parmezan
  • Białko i nasiona soi
  • Orzechy arachidowe
  • Chudy ser twarogowy
  • Świeże i suszone pestki dyni

Pamiętajmy jednak, że wchłanianie składników aktywnych z pożywienia jest ograniczone. Uwalniane w trakcie trawienia komponenty i wartości odżywcze nie ulegają pełnemu przyswojeniu. Dlatego też warto zadbać o dodatkowe wsparcie dla organizmu w postaci regularnego stosowania L-tyrozyny w formie rozmaitych preparatów.

Jakie jest działanie i zastosowanie L-tyrozyny

 

L-tyrozyna wielokrotnie pojawia się w składzie suplementów diety. Aminokwas jest popularnym elementem sportowych odżywek przedtreningowych, w których wielokrotnie wraz z wieloma innymi składnikami aktywnymi (np. kofeiną, guaraną, L-argininą czy L-karnityną) wspiera organizm w trakcie wykonywanych ćwiczeń. Wszystko za sprawą realnego oddziaływania L-tyrozyny na układ nerwowy, który nie tylko podczas wysiłku fizycznego zostaje wystawiony na prawdziwą próbę możliwości. Codzienne sytuacje, obowiązki zawodowe czy zwykły stres również mają wpływ na naszą całkowitą kondycję psychofizyczną.

Niezbędny element w syntezie neurotransmiterów

 

Do najważniejszych właściwości L-tyrozyny jest jej wyraźny udział w procesie naturalnej produkcji dopaminy – niesłychanie istotnego neuroprzekaźnika, który determinuje m.in. zachowanie odpowiedniej pracy systemu nerwowego, stymulację wydzielania niektórych hormonów przysadki mózgowej, regulację odpowiedniej pracy mięśniowej. Warto też wspomnieć o dopaminie w kontekście napędu psychomotorycznego, który jest związany z temperamentem i spontanicznością człowieka do wykonywania wszelkich czynności.

Niedobory dopaminy są zazwyczaj kojarzone z wieloma poważnymi chorobami o podłożu neurologicznym. Za dobry przykład może posłużyć popularna choroba Parkinsona, która (w wielkim skrócie) przyczynia się do wyraźnego i postępującego upośledzenia zdolności ruchowych człowieka. Profilaktyczna i systematyczna suplementacja L-tyrozynąmoże zapobiec przed niebezpiecznymi i niepożądanymi niedoborami dopaminy.

Zadbaj o dobry humor i samopoczucie

 

Innym i równie istotnym zadaniem opisanego neuroprzekaźnika jest oddziaływanie na odpowiednie odczuwanie emocji. Dopamina z uwagi na bezpośredni udział w mechanizmach neurotransmisji informacji nerwowych umożliwia regulację reakcji ludzkiego organizmu na różnego rodzaju sytuacje. L-tyrozyna w związku z udowodnionymoddziaływaniem na całkowitą zawartość dopaminy może okazać się przydatna dla zwiększenia odczuwania przyjemności, stabilizacji samopoczucia czy ograniczenia ryzyka pojawienia się stanów obniżonego nastroju. Wielokrotnie niedobór dopaminy może skutkować znaczącym spadkiem ogólnego poziomu motywacji, co powoduje zmniejszenie naszej wydajności. Można więc przyjąć, że L-tyrozyna może mieć znaczenie w kontekście zwiększenia mobilizacji i wzrostu produktywności.

Poprawa adaptacji wobec stresu i nadmiernych nerwów

 

L-tyrozyna w pośredni sposób (tj. poprzez syntezę dopaminy i jej dalsze przekształcenie do norepinefryny) oddziałuje na powstawanie innego i jakże istotnego neuroprzekaźnika, którym jest adrenalina. Ten niezwykle popularny związek chemiczny często określany jako „hormon walki i stresu” zapewnia organizmowi odpowiednie zmobilizowanie się do pracy oraz umożliwia utrzymanie stanu właściwego pobudzenia psychoruchowego. Dzięki temu adrenalina umożliwia organizmowi osiągnięcie „stanu gotowości” w sytuacjach postrzeganych przez nasz ustrój jako potencjalne zagrożenie, co powoduje m.in. poprawę skupienia, wzrost całkowitej ilości energii, a także mniejsze odczucie zmęczenia (jednakowo w sferze fizycznej i psychicznej). Co więcej, L-tyrozyna może okazać się przydatna dla zwiększonej adaptacji ustroju przy działaniu intensywnych bodźców stresogennych np. natężonego hałasu, skrajnych temperaturach, dużej wysokości czy poczucia presji wynikającej z niewielkiej ilości czasu (np. praca pod krótkie terminy).

Inne właściwości L-tyrozyny

 

  • Pozytywny wpływ na regulację pracy gruczołów tarczycy

  • Udział w procesie pigmentacji skóry, co skutkuje poprawą jej barwę i wygląd

  • Oddziaływanie na naturalną syntezę kolagenu i wzmocnienie np. kości czy skóry

  • Może okazać się wartościowym wsparciem w okresie odchudzania i regulacji masy ciała

Dlaczego L-tyrozyna znalazła się w składzie produktu Active Mind?

 

Kompleksowa formuła preparatu Active Mind nie mogła się obejść bez składnika, który pozwoliłby na realne wsparcie naturalnej syntezy neuroprzekaźników. W tym celu wykorzystano L-tyrozynę, która jest powszechnie znana z bezpośredniego udziału w syntezie dopaminy. To z kolei stanowi gwarancję dla zachowania właściwego samopoczucia, odpowiedniego reagowania i odczuwania emocji, a także pozwoli na ograniczenie negatywnego oddziaływania utrzymującego się stresu. L-tyrozyna świetnie sprawdzi się u osób, których praca wymaga niezwykle dużej koncentracji i wielokrotnie wiąże się z realizacją wielkiej ilości zadań pod presją niewielkiej ilości czasu. Wybieraj mądrze i z głową – najlepiej z Active Mind!

Jeśli szukasz skutecznego wsparcia w poprawieniu koncentracji sięgnij po Active Mind. 

Active Mind na koncentrację

Udostępnij Post

Share on facebook
Share on twitter
Share on google
Share on linkedin
Share on pinterest

Aktualności w
Social Mediach

Aktywuj Umysł

SPAL TŁUSZCZ

Najpopularniejsze

Subskrybuj i bądź na bieżąco z nowościami

Zero spamu!

Tylko najważniejsze informacje o nowych produktach oraz specjalne promocje.

Obserwuj Nas