Kolagen - jaki ma wpływ na cerę?
Katarzyna Michalska

Katarzyna Michalska

Kolagen – jaki ma wpływ na cerę?

Kolagen i jego wpływ na skórę… Pewnie nasłuchałeś się na ten temat mnóstwa rzeczy. Zacznijmy więc od faktów: skóra składa się z trzech warstw – naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Zmiany, które zachodzą w skórze wraz z upływem lat dotyczą kolagenu, czyli jednego z głównych składników macierzy otaczającej skórę właściwą. Nie musimy chyba dodawać, że jest to bardzo ważny składnik, prawda?

Kolagen - jakie ma właściwości o czym jest?

kolagen - właściwości

Kolagen to po prostu rodzina białek zewnątrzkomórkowych, która występuje w większości tkanek i narządów. Oczywiste jest więc, że znajdziemy ją nie tylko w skórze, ale też m.in. w kościach, chrząstkach, rogówce. Kolagen to tak naprawdę ⅓ całkowitej masy białka człowieka. Rodzina obejmuje aż 30 typów kolagenu, które różnią się strukturą, funkcją oraz miejscem występowania. Cząsteczka kolagenu składa się technicznie z 3 łańcuchów nawijających się wokół siebie. Zadaniem kolagenu jest nadawanie tkankom wytrzymałości na rozciąganie oraz utrzymanie ich integralności strukturalnej i sprężystości.

Kolagen jako źródło aminokwasów

Kolagen jako źródło aminokwasów

 

W kolagenie znajdziemy też cały zestaw bezcennych dla naszego zdrowia aminokwasów. To właśnie one sprawiają, że kolagen jest tak cenny dla wielu funkcji naszego organizmu.

Oto niektóre z nich:

a. Prolina
Prolina ma niebagatelnie wielkie znaczenie dla stawów i naczyń krwionośnych. Jest oczywiście także istotna dla skóry. To dzięki niej utrzymuje ona swoją elastyczność. Aminokwas ten pozwala też sprawniej bronić się przed negatywnym wpływem promieniowania UV. Prolina umożliwia wiązanie wody w skórze przez co staje się ona nawilżona, gładka i sprężysta.

b. Glicyna
Glicyna jest bardzo istotna dla syntetyzowania glukozy i kreatyny w organizmie. Pełni także bardzo ważną funkcję w budowie czerwonych krwinek i transportowaniu w ciele wszelkich aminokwasów.

c. Lizyna
To właśnie jej obecność w kolagenie wpływa na opóźnienie procesów starzenia się skóry. Poprawia też odporność i samopoczucie.

Kolagen a jego wpływ na skórę

Kolagen a jego wpływ na skórę


Jak widzicie kolagen w skórze jest kluczowy dla jej elastyczności i wytrzymałości. Wraz ze starzeniem się skóry, a więc upływem lat,  zmieniają się obecne w niej cząsteczki kolagenu. Reasumując – jest go po prostu mniej, a tym samym… skóra wygląda gorzej! Ponad to włókna kolagenowe stają się niestety wraz z wiekiem cieńsze i dodatkowo są gorzej rozpuszczalne. W praktyce oznacza to słabsze gojenie się ran, spadek elastyczności skóry oraz powstawanie nieestetycznych zmarszczek, które widoczne są zwłaszcza na skórze twarzy oraz wokół oczu. 


Kolagen jest bardzo często używany w kremach przeciwzmarszczkowych. To dobrze przebadany biomateriał i doskonale sprawdza się w wyrównywaniu powierzchni skóry w miejscu zmarszczek czy blizn. Jest nawet wykorzystywany w medycynie estetycznej. 

Dołącz do naszej grupy na facebooku zrzeszającej osoby, którą lubią (i chcą!) o siebie zadbać! Obserwuj też nasz profil na Instagramie i fanpage Facebookowy! Znajdziesz tam mnóstwo inspiracji i ciekawostek dotyczących zdrowego trybu życia oraz pielęgnacji!

Udostępnij Post

Share on facebook
Share on twitter
Share on google
Share on linkedin
Share on pinterest

Aktualności w
Social Mediach

Aktywuj Umysł

SPAL TŁUSZCZ

Najpopularniejsze

Subskrybuj i bądź na bieżąco z nowościami

Zero spamu!

Tylko najważniejsze informacje o nowych produktach oraz specjalne promocje.

Obserwuj Nas